Starostlivosť o kučeravé vlasy

Ak ste majiteľkou vlnitých či priamo kučeravých vlasov, iste viete, že starostlivosť o tento typ vlasov je ďaleko náročnejšia než o vlasy rovné. Kučeravé vlasy majú tendencie byť vysušené, krepaté, bez lesku a tiež až akoby chemlonové. Ak im ale venujete tú správnu starostlivosť, môžete tieto negatívne vlastnosti do istej miery potlačiť a ťažiť tak naopak z ich kladov - bohatého objemu, anjelských prstienkov, nežného vzhľadu.
Čo teda robiť, aby boli Vaše vlastné aj predĺžené kučeravé vlasy v čo najlepšej kondícii?

Umývanie

Veľmi dôležitá je jemná starostlivosť. Umývajte kučeravé vlasy teda vždy skôr chladnejšou až vlažnou vodou, nie teplou, aby nedochádzalo k ich vysušeniu. Vlasy umývajte ideálne v záklone hlavy, nie v predklone, tým spôsobujete neprirodzený sklon vlasov a väčšie strapateniu. Vlasy nikdy pri umývaní nedrhnite, takisto sa tým zacuchávajú. Šampón jemne vmasírujte do pokožky hlavy, v ideálnom prípade vodorovným pohybom prstov proti sebe, nie krúživými pohybmi. Po umytí vlasov šampónom odporúčame používať starostlivosť v podobe kondicionéru (po každom umývaní) a masky (aspoň 2x týždenne). Častá chyba väčšiny žien a dievčat býva tá, že vlasy umyjú šampónom, opláchnu vodou, aplikujú kondicionér, prípadne masku, a opäť opláchnu. Pýtate sa, kde je chyba? V jednom dôležitom kroku, ktorý vynechávajú - odstránenie prebytočnej vody pred použitím kondicionéru a masky. Vlasy nacucané vodou nie sú schopné prijať výživu z týchto prípravkov, pretože sa do hĺbky vlasu ani nedostanú, skôr po ňom len skĺznu dole a bez výsledku. Možno, že používate kvalitnú kozmetiku, ale s Vašimi vlasmi stále nič nerobí, nemôže byť toto ona príčina? Nezabúdajte, po opláchnutí šampónu postláčajte (nedrhnite !!!) vlasy uterákom, tým je zbavíte prebytočnej vody a ony budú pripravené na absorbovanie následnej starostlivosti.

Hydratácia

Kučeravé vlasy sa vyznačujú suchými končeky a sklonom ku krepaceniu. Veľmi dôležitá je teda ich hydratácie do hĺbky v podobe kondicionérov, masiek, zábalov, sprejov a olejčekov. Všetko ale aplikujte do vlasov zbavených prebytočnej vody, aby mohli výživu dokonale pojať, viď. vyššie. Nie je vhodné používať veľké množstvo kozmetiky. Jedna kvalitná starostlivosť v podobe masky alebo bezoplachového séra a kvalitný olejček postačí. Dôležité je tieto výrobky používať správne a pravidelne.

Česanie

Česanie kučeravých vlasov býva pomerne problematické. Neodporúčame teda príčesky rozčesávať klasickým spôsobom, ale skôr len hrebeňom s riedkymi zúbkami z kvalitných materiálov (napr. Dreveným hrebeňom s veľkými medzerami), prípadne stačí "prečesať" jemne pomocou prstov (keď v tomto kroku použijete aj vlasový olejček, zabijete tak dve muchy jednou ranou a dodáte vlasom zároveň i potrebnú starostlivosť) a to najlepšie počas umývania, tzn. vlhké vlasy. Ak kučeravé vlasy češete v suchom stave, vlnky stratia svoju prokreslenost a budú pôsobiť chemlónovito.

Vysúšanie

V ideálnom prípade nechávajte vlasy voľne preschnúť, v tom menej ideálnom použite difuzér so studeným alebo vlažným vzduchom. Pri vysúšaní neprečesávajte kefou.

Tepelne úpravy

Kučeravé vlasy sú náchylné na vysušenie, preto sa tepelným úpravám, pokiaľ možno, úplne vyhnite.

Lesk vlasov

Pre dodanie lesku inak mdlým kučeravým vlasom siahnite po profesionálnych prípravkoch, ako sú lesky v sprejoch, suché olejčeky, alebo rôzne stylingové produkty (gély, vosky, pastry atď.).